Zasady rekrutacji
Zasady rekrutacji
Zasady rekrutacji:
- W rekrutacji mogą wziąć udział studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia.
Możliwe są wyjazdy tylko do tych uczelni, z którymi dany Wydział/kierunek studiów ma zawarte umowy instytucjonalne na rok 2024/2025. Wykaz umów KA131 biorących udział w najbliższej rekrutacji jest dostępny na stronie: https://ug.edu.pl/wspolpraca/wymiana-akademicka/erasmus-2021-2027-0 (załącznik)
-
O wyjazd nie mogą ubiegać się:
- studenci II roku studiów drugiego stopnia, V roku jednolitych studiów magisterskich, ostatniego roku studiów III stopnia oraz doktoranci ostatniego roku Szkół Doktorskich;
- studenci, którzy w poprzednich latach w trakcie wyjazdów na studia i/lub na praktykę wykorzystali swój tzw. kapitał mobilności, wynoszący po 12 miesięcy na I, II i III poziomie studiów oraz 24 miesiące na jednolitych studiach magisterskich.
- Studenci, których mobilność miałaby nastąpić na ostatnim roku studiów I, II, III stopnia, na ostatnim roku jednolitych studiów magisterskich lub doktoranci na ostatnim roku Szkół Doktorskich, mogą aplikować o wyjazd wyłącznie w semestrze zimowym ostatniego roku. Nie mogą zatem ubiegać się o wyjazd w semestrze letnim lub wyjazd całoroczny. Zasada ta dotyczy studentów wszystkich wydziałów UG. Ta grupa studentów może, w wyjątkowych przypadkach, aplikować o przedłużenie mobilności o semestr letni, jeżeli taką możliwość przewidują zasady realizacji przyjęte przez ich Wydział/ Instytut macierzysty.
- Studenci ostatniego roku studiów licencjackich mogą przystąpić do rekrutacji (rekrutacja warunkowa), ale realizacja mobilności w trakcie pierwszego roku studiów magisterskich jest możliwa wyłącznie w semestrze letnim. Zasada ta dotyczy studentów wszystkich wydziałów UG.
- Wszyscy zakwalifikowani studenci mają obowiązek zrealizować program studiów adekwatny dla ich kierunku/specjalności i zatwierdzony w Porozumieniu o Programie Studiów (Learning Agreement/OLA) opiewający na min.30 punktów ECTS/semestr. WYJĄTEK: Liczba punktów ECTS w LA/OLA może być pomniejszona o liczbę punktów zaplanowanych w toku studiów za seminarium licencjackie/magisterskie, jednak pomniejszenie nie może przekroczyć 10 punktów ECTS. Powyższy wyjątek dotyczy studentów, u których obowiązek realizacji seminarium wynika z toku studiów i przypada na semestr mobilności.
UWAGA! Akceptowane przez Koordynatorów zmiany w programie, następujące czasami w pierwszym miesiącu studiowania studenta, nie mogą skutkować zatwierdzeniem programu opiewającego na mniej niż 30 ECTS/semestr lub 20 ECTS/semestr w przypadku realizowania seminarium licencjackiego/magisterskiego w uczelni macierzystej.
-
Dodatkowe wsparcie finansowe dla studentów w trudnej sytuacji materialnej:
Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, wyjeżdżające na studia do krajów programu mogą otrzymać na każdy miesiąc pierwotnie zaakceptowanego pobytu dofinansowanie z tytułu wsparcia włączenia odpowiadające kwocie 250 €. Student może otrzymać dodatkowe wsparcie socjalne na wyjazd tylko pod warunkiem, że w terminie, w którym odbywa się rekrutacja, posiada ważną decyzję o przyznaniu mu świadczenia ze środków Funduszu Pomocy Materialnej dla Studentów i Doktorantów UG. Kopię zaświadczenia potwierdzającego ten fakt należy obowiązkowo dołączyć do protokołu. W przypadku ubiegania się o stypendium socjalne w trakcie trwania rekrutacji student ma możliwość dołączenia do Formularza Stypendysty oświadczenia o złożeniu dokumentacji stypendialnej w Biurze Stypendialnym UG. Po otrzymaniu decyzji o przyznaniu stypendium, student jest zobowiązany, najpóźniej do dnia 31 marca 2024 roku, złożyć kopię decyzji w SOP E+.
Uwaga: Brak kopii decyzji o przyznaniu świadczenia socjalnego przy formularzu kandydata, który w Formularzy Stypendysty zaznaczył, że „otrzymuje stypendium socjalne”, będzie powodował automatyczne zakwalifikowanie go jako stypendysty bez dodatku. Prosimy zatem o zwrócenie szczególnej uwagi na kompletność załączników.
- Osoby z niepełnosprawnościami, wyjeżdżające na studia do krajów programu mogą otrzymać na każdy miesiąc pierwotnie zaakceptowanego pobytu dodatkowe wsparcie odpowiadające kwocie 250 €./m-c. Pierwszym warunkiem otrzymania wsparcia jest deklaracja posiadania orzeczenia o niepełnosprawności. Deklaracja odbywa się poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola w Formularzu Stypendysty na etapie rekrutacji.
Dodatkowe ustalenia Koordynatora Wydziałowego:
Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna tworzy ranking osób aplikujących o wyjazd w ramach programu Erasmus+ na podstawie:
- średniej ocen zaokrąglonej do dwóch miejsc po przecinku:
- z poprzedniego roku akademickiego, tj. 2022/23 , dla aktualnych studentów drugiego i trzeciego roku studiów I stopnia;
- z semestru zimowego roku akademickiego 2023/24, dla aktualnych studentów pierwszego roku studiów I stopnia oraz studentów pierwszego roku studiów II stopnia;
- znajomości języka obcego potwierdzonej certyfikatem (-ami) i wynikiem rozmowy kwalifikacyjnej z języka angielskiego (maksymalnie 0,5 pkt);
- potwierdzenia zaliczenia dwóch przedmiotów w języku angielskim zrealizowanych na Wydziale (+0,05 pkt za przedmiot, nie więcej niż 0,1 pkt);
- udokumentowanej działalności studenta w organizacjach studenckich i/lub aktywności w pracy na rzecz Wydziału (możliwość wpisania w uzasadnieniu wniosku) (maksymalnie +0,05pkt);
- Uzasadnienia wniosku (maksymalnie +0,05pkt).
Na podstawie sumy punktów Komisja tworzy ranking zakwalifikowanych studentów, a następnie przydziela miejsca wyjazdów w miarę dostępnych miejsc w uczelniach partnerskich, według kolejności wskazań przez Studenta.
Student może być zakwalifikowany na listę rezerwową jeśli:
- w dniu rozpatrywania wniosków wyjazdowych nie spełnia warunków regulaminu, ale może uzupełnić braki w wyznaczonym przez Komisję terminie. Po spełnieniu warunków student kwalifikowany jest na wyjazd w miarę dostępnych miejsc i przechodzi na listę rankingową.
- spełnia warunki regulaminu, ale nie zakwalifikował się na wyjazd do wybranej przez siebie uczelni z powodu zbyt małej liczby punktów i nie chce realizować wyjazdu do innej uczelni. Student wpisany na listę rezerwową może zostać zakwalifikowany na wyjazd do wybranej uczelni, jeśli w terminie przed przekazaniem protokołu do Biura Wymiany Zagranicznej Erasmus z wyjazdu do danej uczelni zrezygnuje inny student zakwalifikowany do wymiany.