Niezbędnik studenta I roku
Niezbędnik studenta 1 roku
Sprawdź Niezbędnik Studenta I Roku
na rok akademicki 2024/2025
WŁAŚNIE DOŁĄCZYŁEŚ DO GRONA STUDENTÓW
WYDZIAŁU ZARZĄDZANIA UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO :-)
JAK BĘDĄ WYGLĄDAĆ TWOJE PIERWSZE DNI NA STUDIACH I POCZĄTKOWE FORMALNOŚCI?
CO CIĘ CZEKA I O CZYM POWINIENEŚ PAMIĘTAĆ, ABY DOBRZE ROZPOCZĄĆ ROK AKADEMICKI?
1. NAJWAŻNIEJSZE NA POCZĄTKU:
ŚLUBOWANIE I ZASADY POBIERANIA OPŁAT - Student ma obowiązek zaakceptowania zasad pobierania opłat i wysokości opłat, za pośrednictwem Portalu Studenta, wraz ze złożeniem ślubowania, w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia studiów.
- ZAPOZNANIE SIĘ Z ORGANIZACJĄ ROKU AKADEMICKIEGO NA UG – dowiesz się m.in.: kiedy odbędzie się inauguracja roku akademickiego, w jakim okresie trwa sesja egzaminacyjna i przerwy świąteczne oraz międzysemestralne, a także na kiedy zaplanowano dzień rektorski.
- DZIEKANATY - wszelkie sprawy związane ze studiami studenci załatwiają w Dziekanacie, u Pani która prowadzi dany kierunek studiów:
- studentów stacjonarnych obsługują panie w Dziekanacie w pok. 103,
- niestacjonarnych w pok. 106
Kontakty do Dziekanatów znajdziecie na naszej stronie (obsługa studentów)
- LEGITYMACJA STUDENCKA – wniosek o nią złożysz za pośrednictwem PORTALU STUDENTA, gdzie logujesz się za pomocą swojego numeru indeksu. Odbierzesz ją w dziekanacie: studenci stacjonarni: pok. 103, studenci niestacjonarni: pok. 106.
- Pamiętaj, aby później uaktualniać ją raz na semestr!
- UBEZPIECZENIE NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – mimo, że nieobowiązkowe, warto się nim zainteresować. O niezbędne szczegóły zapytaj w dziekanacie pok. 104/105.
- REGULAMIN STUDIÓW - studencka biblia zawierająca wszystkie zasady, prawa i obowiązki studenta UG
2. STYPENDIA I AKADEMIKI:
- Sprawdź stronę Działu Studenckich Spraw Socjalnych
3. OBOWIĄZKOWE SZKOLENIA ORAZ ZAPISY:
Obowiązują Cię przede wszystkim następujące szkolenia:
Obowiązkowe, pod rygorem niezaliczenia semestru, SZKOLENIE BiHK dla studentów I roku odbywa się przez Internet. Obowiązkiem studenta jest przystąpienie do szkolenia oraz zdanie testu od 1 do 31 października. Szkolenie online dostępne jest na Portalu Edukacyjnym UG. Pozytywne zdanie testu (znajdującego się na końcu szkolenia) będzie skutkowało zaliczeniem szkolenia.
Przysługują dwa terminy zaliczenia szkolenia. Termin podstawowy i poprawkowy (w ciągu miesiąca od upływu terminu pierwszego). W przypadku niezaliczenia testu w terminie podstawowym i poprawkowym studentowi przysługuje prawo do ponownego udziału w szkoleniu i zdawania testu w indywidualnie ustalonym terminie. Opłata za ponowny udział w szkoleniu i zdawanie testu wynosi 100 zł. Zasady zaliczania kursu reguluje Zarządzenie nr 149/R/21 Rektora Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 11 października 2021 roku w sprawie obowiązkowego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny kształcenia dla studentów i doktorantów w Uniwersytecie Gdańskim.
- Szkolenie BHP w wersji e-learningowej oraz szkolenie biblioteczne znajdują się na Portalu Edukacyjnym.
Linki do szkoleń będą widoczne po poprawnym zalogowaniu się na Portal Edukacyjny. Jeśli nie masz dostępu do szkolenia BHP skontaktuj się ze swoim dziekanatem. -
Szkolenie biblioteczne w wersji e-learningowej znajduje się na Portalu Edukacyjnym https://pe.ug.edu.pl/. Link do szkolenia będzie widoczny
po poprawnym zalogowaniu się na Portal Edukacyjny. Jeśli nie masz do niego dostępu, skontaktuj się z Oddziałem Informacji i Promocji infonauk@ug.edu.pl lub tel. 58 523 32 14.Zapisy do Biblioteki dla studentów 1. roku odbywają się automatycznie po odbyciu szkolenia bibliotecznego online i zaliczeniu testu. Twoje konto będzie aktywowane w ciągu 24 godzin i będzie ważne rok. Po upływie roku przedłuż termin ważności konta, jeśli chcesz nadal korzystać z usług Biblioteki. Możesz to zrobić w dowolnej wypożyczalni - koszt 5 zł. Biblioteczny NIEZBĘDNIK STUDENTA ułatwi Ci korzystanie z Biblioteki UG.
- ZAPISY NA LEKTORATY – po wybraniu języka obcego na PORTALU STUDENTA wypełnij test diagnozujący online. Gdy to zrobisz zostaniesz przypisany do odpowiedniej grupy.
- ZAPISY NA ZAJĘCIA SPORTOWE – w szczególności te w formie obligatoryjnej. Zajęcia obligatoryjne obejmują studentów studentów 2 oraz 3 semestru studiów licencjackich.
- SZKOLENIE Z ZAKRESU PRAW I OBOWIĄZKÓW STUDENTA PROWADZONE PRZEZ PARLAMENT STUDENTÓW UG
4. PLANY ZAJĘĆ:
Plany zajęć zmieniają się w każdym semestrze. Znajdziesz je po zalogowaniu na stronie studenta Wydziału Zarządzania zawsze ok. 2 tygodnie przed rozpoczęciem kolejnego semestru.
Szczegóły znajdziesz tutaj: https://student.ug.edu.pl/
5. WZORY PODAŃ W TRAKCIE STUDIÓW:
https://wzr.new.ug.edu.pl/studia/studia-i-stopnia/stacjonarne/dokumenty-do-pobrania
6. AKTYWNOŚCI INNE NIŻ SAMA NAUKA:
Wyjazdy na studia za granicą w ramach programów takich jak Erasmus+: https://wzr.new.ug.edu.pl/studenci
Nasze Koła Naukowe: https://wzr.new.ug.edu.pl/studia/kola-naukowe
Samorząd Studentów WZR: http://samorzad.wzr.ug.edu.pl/
7. SŁOWNIK STUDENTA 1 ROKU:
REKTOR – osoba, która zarządza całą uczelnią - prof. dr hab. Piotr Stepnowski
DZIEKAN – osoba zarządzająca Wydziałem Zarządzania - prof. dr hab. Mirosław Szreder
PRODZIEKAN - osoby wchodzące w skład władz dziekańskich wydziału wśród których rozróżnia się Prodziekanów: do spraw studenckich i kształcenia, do spraw nauki oraz do spraw umiędzynarodowienia i rozwoju .
Skład naszych władz wydziałowych znajdziecie na naszej stronie: https://wzr.new.ug.edu.pl/wydzial/wladze
DZIEKANAT – miejsce, w którym załatwiasz wszystkie sprawy związane z Twoimi studiami. Spis Dziekanatów zajmujących się konkretnymi sprawami, a także kontaktów do nich znajdziesz na naszej stronie: https://wzr.new.ug.edu.pl/studenci/dziekanat
GODZINY REKTORSKIE – godziny wolne od zajęć dla całej uczelni
GODZINY DZIEKAŃSKIE – godziny wolne od zajęć dla danego wydziału
STAROSTA GRUPY – osoba wybrana spośród studentów w grupie do reprezentowania ich we wszelkich sprawach
WDW – przedmiot do wyboru (może być e-learningowy)
LEKTORAT – zajęcia z języka obcego
TYDZIEŃ I i TYDZIEŃ II - niektóre zajęcia odbywają się co dwa tygodnie, dlatego przyjęto taki podział. I tydzień to zawsze ten, w którym zaczyna się semestr, II to kolejny tydzień po pierwszym tygodniu, występują na zmianę.
„WEJŚCIÓWKA” – rodzaj studenckiej „kartkówki”, może być niezapowiedziana
KOLOKWIUM – zapowiedziany studencki sprawdzian
SESJA – postrach wszystkich studentów - czas po zakończeniu semestru, w którym odbywają się egzaminy
EGZAMIN KOMISYJNY – jeśli nie zdasz przedmiotu w II terminie, możesz wystąpić o egzamin komisyjny, wymaga uzasadnienia
SEMINARIUM – zajęcia, na których przygotowujesz się do pisania pracy dyplomowej i konsultujesz postępy swojej pracy z promotorem
PROMOTOR – pracownik naukowy, pod którego kierunkiem będziesz pisał pracę dyplomową jak praca licencjacka czy magisterska
„DZIEKANKA” – przerwa w studiowaniu udzielona przez Dziekana
Bądź na bieżąco - polub nas!